Domy podpiwniczone – za i przeciw

Ostatnio pewnym trendem na rynku budowlanym jest wybór przez inwestorów projektów domów bez podpiwniczenia. Dlaczego nie chcemy mieć piwnicy? Albo inaczej, dlaczego powinniśmy ją mieć i co nam daje podpiwniczenie?

Budowa podpiwniczenia dodatkowym kosztem

Na wielu forach internetowych poświęconych budowie domów można natknąć się na wątki, w których użytkownicy dyskutują między sobą o tym, czy decydować się na projekty domów podpiwniczonych, czy też całkowicie zrezygnować z piwnicy. Argumentem, który najczęściej pojawia się w wypowiedziach są względy finansowe. Spora część użytkowników przyznaje, że zdecydowałaby się na projekt domu z podpiwniczeniem gdyby tylko miała na to dodatkowe pieniądze. Wiele projektów podpiwniczonych można zobaczyć na stronie mtmstyl.pl.

Osoby dysponujące ograniczonym budżetem na budowę domu jednorodzinnego często aby zminimalizować koszty w pierwszym rzędzie rezygnuje właśnie z podpiwniczenia. Podziemna piwnica to bowiem duże koszty związane z wykopami, wylewami, postawieniem fundamentów i stropów.

W dodatku decydując się na projekt domu podpiwniczonego musimy od razu założyć, że nasza budowa będzie trwać nieco dłużej niż budowa domu bez piwnicy. Wszystko to sprawia, że obecny trend to raczej wybór domów bez podpiwniczonego, a główną przyczyną takiego stanu rzeczy są względy finansowe, a nie kaprysy poszczególnych inwestorów czy moda na domy bez piwnicy.

projekt domu podpiwniczonego Akord 3

dom z podpiwniczeniem – Akord 3

Kiedy powinniśmy zdecydować się na dom podpiwniczony

Piwnica dla wielu osób jest jednak potrzebna, gdyż pozwala na bardzo rozsądne rozdzielenie strefy gospodarczej i technicznej od pozostałych stref mieszkalnych. Zwłaszcza przypadki projektów domów podpiwniczonych, które stawiane są na niewielkiej powierzchni są w tym kontekście szczególnie uzasadnione.

Przy ograniczonej powierzchni domu na parterze zwyczajnie może brakować miejsca na pomieszczenia gospodarcze. Kotłownia, spiżarnia, pralnia czy też dodatkowe pomieszczenia użytkowe, jak minisiłownia, mini-warsztat majsterkowicza, czy przechowalnia sprzętu ogrodowego – wszystkie te pomieszczenia z powodzeniem możemy umieścić w podpiwniczeniu. Dzięki temu strefa gospodarcza będzie wyraźnie oddzielona od strefy dziennej i ogólnej.

Piwnice mają również ważną funkcję izolacyjną oraz stanowią bufor od zewnętrznych temperatur. W lecie zapewniają przyjemny chłód, w zimie jest w nich dużo cieplej niż na zewnątrz.

 

Kiedy nie możemy postawić podpiwniczenia

Pewną barierą uniemożliwiającą postawienie piwnicy może być wysoki poziom wód gruntowych. Może to wpływać niekorzystnie na warunki klimatyczne znajdujące się w piwnicy – wilgoć może wywołać zagrzybienie piwnicy, nieprzyjemne zapachy, a w skrajnych przypadkach zbieranie się wody na podłodze. Przed podjęciem decyzji o wyborze projektu domu z podpiwniczeniem powinniśmy więc zbadać poziom wód gruntowych na naszej działce budowlanej.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Domy z podpiwniczeniem i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz